Rumi Mevlevi Derneği'nin düzenlediği sema töreni öncesinde salonda tam bir sessizlik hakim... Ellerinde fotoğraf makineleriyle onlarca turist, oturarak sabırsızca törenin başlamasını bekliyorlar. Semazenler birer birer içeri girerken önceden flaş kullanılmaması konusunda yetkililer tarafından rica edilmiş olmasına rağmen bir iki kişi flaş kullanıyor. Sadece Şeb-i Arus törenleri için, geçen yıl Konya'ya gelenlerin sayısı 15 bin artıp 55 bine çıkarken, gündelik hayatın stresinden bunalan şehir insanı da gönül aynasını parlatmak için Mevlevi Sema törenlerine gidiyor . "Ekonomik kriz, dünyanın baş döndürücü hızı, savaşlar ve artan stres derken insanların nefes alabilecek bir yer aradıklarına şahitlik ediyoruz" diyen Rumi Mevlevi Derneği Başkanı Atilla Baran, Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarının pek talep etmediğinden bahsetse de Avrupalı turistlerin ilgisinin kendilerini memnun ettiğini belirtiyor. Özellikle İtalyan, İspyanyol ve Fransızların büyük ilgi gösterdiği törenler düzenli olarak haftanın her günü yapılıyor. Törenlerin yerini ve zamanını öğrenmek isteyenler www.rumimevlevi.com web sitesindeki haberler ve duyurular bölümünden güncel olarak takip edebilirler.


''Aktivite salonuna gelir gibi gelenler var.''

Rumi Mevlevi Derneği Başkanı Atilla Baran'la,  düzenledikleri sema törenleri öncesinde konuşuyoruz. Rumi Mevlevi Derneği Başkanı Atilla Baran, son bir kaç yılda özellikle 2007 yılının UNESCO tarafından Hz. Mevlana Yılı ilan edilmesinden sonra Orhan Pamuk Bey , Elif Şafak Hanım ve Ahmet Ümit Bey gibi popüler yazarların tasavvuf konusuna eğilmelerinin ardından, törenlere ve tasavvufa ilginin arttığını anlatıyor. Ancak bu ilgi de çağın hastalığı olan kolay tüketimden nasibini almış durumda. Rumi Mevlevi Derneği Başkanı Atilla Baran, "Evet yükselen bir ilgi var. Ama bu o kadar yüzeysel ki...İnsanlara; ''önce susup dinlemeniz gerekir, sonra da bu yolun gereklerini yerine getirmelisiniz" denilince bazıları bir-iki adım geri atıyor. "Ben, işim olmadığı zamanlarda ziyaret etmek istiyorum" diyenler var.Burayı istedikleri zaman gelip ruhlarını temizleyecekleri, bir aktivite salonu gibi kullanmak isteyenler de var.'' Diyor.

Mevlevilik Kurumundan Türkiye'yi Hoşgörü ve Aşk'ın Ülkesi Olarak Tanıtabilmek İçin Yararlanılmalı


"İran'ın dünyaya kapalı bir devlet olması bizim için bir şans. Yoksa Yunanistan'ın bir çok değerimize sahip çıkması gibi onlarda Mevlevi tasavvuf değerlerimizi çoktan sahiplenmiş olurlardı" diyen Rumi Mevlevi Derneği Başkanı Atilla Baran 'a göre, Hindistan nasıl yoga ve meditasyonla ile dünyayı fethediyorsa Türkiye de Hz. Mevlana'nın engin hoşgörüsüyle bunu yapabilir. 2003 yılından bu yana meditasyonun sadece Hindistandaki televizyonlarda 26 milyon izleyiciye kavuştuğunu söyleyen Rumi Mevlevi Derneği Başkanı Atilla Baran, "Hindistan'ın elinde böyle bir malzeme olsa dünya liderliğine soyunur" diyor. Türkiye'nin tanıtımı için bu kadar önemli bir kavramın geri plana atıldığını söyleyen Rumi Mevlevi Derneği Başkanı Atilla Baran, özellikle Avrupalıların ilgisinin törenlerin bel kemiğini oluşturduğunu söylüyor. Bu ilgide İspanyol, İtalyan ve Fransız turistler başı çekiyor.


ÇOK OKUNANLAR

Prof. Dr. Hayrettin Karaman- Hoş…

Kulağa hoş gelen, gönüllere rahatlık veren, iyi bi...

July 20, 2009

MALİKÎ MEZHEBİ

Malik b. Enes b. Malik b. Ebi Amir el Asbahî'ye ni...

July 06, 2009

İSTİLA DEVİRLERİNİN KOLONİZATÖR …

  Prof. Dr. Ömer Lütfi BARKAN Selçuk-Bizans...

July 06, 2009

HZ. EBU BEKİR'İN HAYATI

Hz. EBU BEKIR ES SIDDÎK (r.a) (571-634)  &nbs...

July 05, 2009

RÜYALARIN ÖNEM VE ANLAMI

Rasulullah Muhammed Mustafa (aleyhissalatu vessela...

July 20, 2009

SELEF VE SELEFILIK

Selef kime denir? Hz. Peygamber s.a.v.'in “En ...

July 06, 2009

Ahmed Avni KONUK

AHMED AVNİ KONUK (1868 - 19.3.1938) Kadı Alî-zâ...

July 21, 2009

CÂHİLİYYE DÖNEMI

Bilgisizlik, gerçeği tanımama. İslâm, tam bir aydı...

July 05, 2009

İSTANBUL’DA MEVLEVÎLİK

Mevlevi Ayini ve Semâ Törenleri çok kez doluluk ...

January 11, 2016

SÜNNİ SUFİ YOLLARI

  Ahilik Bayramilik Buhurilik  ...

July 06, 2009

TASAVVUFUN KISACA TARİHÎ GELİŞİM…

Hz. Peygamber, sahâbe, tâbiîn ve tebeu't-tâbiîn dö...

July 07, 2009

Mevlevilik Ve Gazi Mustafa Kemal

Mevlevilik Ve Gazi Mustafa Kemal Yıl 1922... Kası...

February 06, 2009